понеділок, 19 грудня 2016 р.

Тиждень англійської мови

   








З 12 по 16 грудня 2016 р. в рамках заходів, присвячених Року англійської мови в Україні, та з метою підвищення мотивації учнів до вивчення іноземної мови в КЗ «Чкаловська ЗОШ І-ІІІ ступенів» проходив Тиждень англійської мови.
   У понеділок, 12 грудня, на загальношкільній лінійці директор школи Романенко Лариса Григорівна оголосила про початок Тижня англійської мови, а вчитель іноземної  мови Шепель Н.В. ознайомила учнів з планом заходів та запросила до активної участі.  Цього ж дня шкільним бібліотекарем Вініченко С.Л. була організована літературна експозиція «Стежками героїв Шекспіра».
   Кожен день був насичений цікавими подіями. Діти  й  дорослі тішилися виставкою «Enjoy English», до якої готувалися заздалегідь. Учні 1-7 класів продемонстрували свій інтерес до вивчення іноземної мови у вигляді малюнків на тему «Я вивчаю англійську мову». Особливо активними виявилися учні початкових класів. Учні 6-9 класів випустили тематичні стінгазети: «Сонети Шекспіра» (6 кл.), «Welcome to English-speaking Countries» (7 кл.), «School Life» (8 кл.), «Do you speak English?» (9 кл.).
    14 грудня офіційно оголошено Днем англійської мови в Україні. Цій події був присвячений загальношкільний виховний захід «Let’s Learn English
У святково прикрашеному залі учні декламували вірші англійською мовою, переглянули відеорепортаж про країну, мову якої вивчають – Великобританію. Ведучі свята Кім Вікторія та Чуб Катерина (11 кл.), а також учасники  Кім Злата, Тишківська Валерія, Ликова Поліна, Поправко Едуард (6 кл.), Мартинюк Ольга, Романенко Ольга (7 кл.) розповідали про важливість вивчення англійської мови у сучасному світі. А учень 5 класу Кириленко Денис чудово зіграв роль Незнайка.
   Молодші школярі  разом з учителем початкових класів Микало Ю. М. здійснили захоплюючу подорож до країни «ABC-Land». Діти залюбки відгадували  англійські загадки, грали в ігри, виконували інтерактивні завдання.
   Протягом тижня учні мали можливість виявити свої знання з англійської мови під час країнознавчої вікторини “Big Time”, інтелектуального турніру “Who knows English the best?” Також дізналися багато цікавих фактів з життя і творчості видатного англійського поета і драматурга Вільяма Шекспіра, прослухали сонети Шекспіра в оригіналі.
   Англійська мова – мова міжнародного спілкування. Знання англійської  є своєрідним вікном у світ. Разом із вивченням мови ми заглиблюємось в історію, географію, культуру, традиції та світогляд інших країн. Хочете бути успішними людьми – вивчайте англійську мову!


четвер, 10 листопада 2016 р.

Let's play!

Продовжується реєстрація учнів 3-11 класів для участі у Всеукраїнській грі з англійської мови Puzzle!

понеділок, 31 жовтня 2016 р.

Поради батькам: як навчити дитину говорити англійською?

Чи задумувались Ви коли-небудь над тим, як вчиться говорити маленька дитина? Чи підраховували Ви кількість допущених помилок у мовленні дитини, і скільки разів Ви виправляли її? Безліч разів. Але оскільки наше мислення безперервне і постійне, так і наше мовлення може бути безперервним. Виправляючи дитину, ми не помічаємо, що маля не відразу засвоює правильне слово.
А коли починається вивчення іноземної мови, чомусь очікується, що дитина повинна засвоїти нові слова відразу ж, почувши їх всього кілька разів, більшість з яких не тільки нові, а ще й не асоціюються у неї ні з чим.
Турботливі батьки проявляють ініціативу і записують дітей до репетиторів. Дуже схвально. Та 2-3 заняття на тиждень, як показує практика, не вирішують проблему. Як би не викладався вчитель, а без щоденних регулярних занять успіху можна досягти років через 7-10. Так, не дивуйтесь, багато втрачається за 2-3 дні перерви між заняттями, коли немає іншомовного спілкування.
Як один із шляхів вирішення цього питання пропоную батькам спілкуватися з дитиною англійською мовою. Почніть з простого – привітань вранці, по телефону, прощань при розставанні. Не турбуйтесь про рідну мову, нею діти розмовлятимуть з друзями та знайомими.
Також це один із способів безпеки. Якщо хтось зателефонує Вашим дітям від Вашого імені, а привітається не англійською, це стане своєрідним попередженням.

Коротенький список привітань, який при бажанні можна розширити і вдосконалити

  • Hello! Hi! – Привіт!
  • Hello, everyone! – Привіт усім!
  • How are you? – Як поживаєш?
  • And how are you? – А ти як?
  • I'm very well, too. – Я також дуже добре.
  • I'm glad to meet you. – Радий зустрітися з тобою.
  • Pleased to meet you. – Радий зустрітися з тобою.
  • Nice to meet you, too. – Я також.
  • I'm glad to greet you. – Радий привітати тебе.
  • Good morning! – Доброго ранку!
  • Good afternoon! – Доброго дня!
  • Good day! – Доброго дня!
  • Good evening! – Доброго вечора!
  • Goodnight! – Добраніч!
  • Goodbye! – До побачення!
  • Bye! – До побачення!
  • So long! – Бувай!
  • See you soon. – Незабаром побачимося.
  • See you! – До побачення! Побачимося!
  • See you later! – До зустрічі!
  • Take care! – Тримайся!
  • Take care of yourself! – Бережи себе! Будь здоровий!

Halloween

 

The Origin of   Halloween

Halloween is celebrated on the 31st of October. According to scientists it originated from an ancient Celtic festival called Samhain. People believed that on that day the dead could visit the living, as their spirits return to earth.

Traditions

Traditionally on Halloween Night people wear scary or funny costumes of witches, vampires, pirates, fairies and ghosts. The most popular children's amusement on Halloween is "trick-or-treating".
They visit houses in their neighbourhood yelling the phrase: "Trick or treat!" Usually people give them sweets, fruit and candies, but if they don't, the children can play a low-down trick on them.
Another famous All Saints’ Night tradition is making Jack O'Lantern: people carve a scary smiling face on a pumpkin and put a candle inside.
Traditional Halloween symbols are bats, black cats (and white ones in England), spiders, ghosts and images of Jack O'Lantern.

Halloween is celebrated all over the world

Halloween is celebrated in many countries all over the world. In some of them (China, Mexico, Austria) the dead are honored and welcomed: people leave food for the souls of their deceased loved ones and keep lights in their houses burning all night.
In other countries, like Germany, people are afraid of ghosts and spirits. 

пʼятниця, 7 жовтня 2016 р.

Всеукраїнська гра з англійської мови «PUZZLE»

Шановні учні !

Запрошую Вас  взяти участь у VII Всеукраїнській грі з англійської мови «PUZZLE»!

У 2016/2017 навчальному році Гру «PUZZLE» буде проведено 20-24 лютого 2017 року. Участь у ній добровільна та платна — 15,00 грн. за одного учасника. 
Учасниками Гри можуть бути учні 3–11-х класів. Усі учасники Гри одержать сертифікати, переможці — дипломи та подарунки.
Реєстрація участі у Грі «PUZZLE» здійснюється координатором Гри у школі - вчителем англійської мови Шепель Н.В. 



Переможці Всеукраїнської гри з англійської мови "PUZZLE-2016" 

КЗ "Чкаловська ЗОШ І-ІІІ ступенів"

 Мартинюк Оксана, Кім Вікторія (11 клас)


Новоселюк Вікторія (5 клас)

пʼятниця, 23 вересня 2016 р.


До уваги учнів 2-11 класів!
Запрошую бажаючих взяти участь у сьомому Всеукраїнському конкурсі з англійської мови "Гринвіч",  який відбудеться             24 листопала 2016 року.
Для реєстрації в конкурсі звертатися до координатора гри 
у школі - вчителя англійської мови Шепель Н.В.

вівторок, 19 липня 2016 р.

Підготовка до ЗНО


НОВЕ!!! Пробне ЗНО з англійської мови 2016 - завантажити ЗАВДАННЯ + ТЕСТОВИЙ ЗОШИТ

 

Порядок проведення ЗНО та моніторингу якості освіти випускників - переглянути

 

ПРОГРАМА - 2017 з англійської мови!!! + необхідний лексичний мінімум (2500 слів)  - завантажити

 

ПРОГРАМА ЗНО з англійської мови 2016 (все, що потрібно вивчити у зручному форматі схем та таблиць) - ЗАВАНТАЖУЄМО

 

Програма ЗНО - 2016 з англійської мови - завантажити ТУТ

Характеристика тесту з англійськоїмови - ТУТ

Критерії оцінювання власного висловлювання -Т УТ

Методичні рекомендації щодо роботи з тестовими завданнями:

ВАЖЛИВО!!! Навчально-методичний посібник з англійської мови для підготовки до ЗНО учнів та вчителів-екзаменаторів, підготовлений на замовлення УЦОЯО. Посібник містить Програму ЗНО з іноземних мов, характеристику тесту, критерії оцінювання письмового висловлювання, методичні рекомендації для роботи з різними частинами тесту з читання, приклади та аналіз власних висловлювань, матеріали для самостійної роботи) Знайти можна за посиланням  ТУТ   

 

ТРЕНІНГОВИЙ ТЕСТ У ФОРМАТІ ЗНО 2016 - ЗАВАНТАЖИТИ

 

Завдання та відповіді на тести ЗНО з англійської мови минулих років:

  • Завдання ЗНО 2015 з англійської мови (основна сесія) - завантажити ТУТ    + відповіді
  • Завдання ЗНО 2015 (додаткова сесія) - завантажити ТУТ    + відповіді
  • Завдання  до ЗНО з англійської мови 2014 (додаткова сесія) -ЗАВАНТАЖИТИ + та правильні відповіді завантажити ТУТ


Детальніше тут: http://www.okloy.com/p%d1%96dgotovka-do-zno/

середа, 29 червня 2016 р.

Пришкільний дитячий табір - 2016



     Швидко спливає час... Ще один навчальний рік дійшов до свого логічного завершення. І знову літо… Канікули – прекрасна пора для відпочинку та оздоровлення, час ігор, пригод і яскравих вражень.  А для наших учнів – це ще й чудова нагода підвищити свій рівень знань з іноземної мови.
     30 травня  розпочав свою роботу пришкільний дитячий табір відпочинку з денним перебуванням мовного спрямування «Весела англійська» на базі           
комунального закладу «Чкаловська загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів Веселівської районної ради Запорізької області», метою діяльності якого є підвищення мотивації учнів до вивчення англійської мови, формування комунікативної компетенції, виховання комунікативної потреби у пізнанні інших країн і народів, розвиток творчого потенціалу кожної дитини, реалізація прав на повноцінний відпочинок, оздоровлення, забезпечення змістовного дозвілля.
      Всього відпочинком було охоплено 20  учнів 5-7 класів, серед яких –  діти пільгових категорій.  
       Виховна діяльність у пришкільному  таборі організована відповідно до плану роботи на кожен день. У розпорядженні вихованців –  ігрова кімната, шкільна бібліотека, комп’ютерний клас, класна кімната, оснащена аудіо- та відеотехнікою, кімната для гурткової роботи.
     Перед вихователями табору було поставлене завдання показати дітям інший, відмінний від шкільного стиль викладання, де акцент ставиться на практичну частину і знання, які можна застосувати пізніше і в інших ситуаціях. Саме через таку діяльність діти істотно розширюють свій кругозір і здобувають нові знання та вміння.
   За період відпочинку в пришкільному таборі учні разом з педагогами  здійснили віртуальні подорожі англомовними країнами та подорож країнами європейських казок,   розучували пісні англійською мовою, танцювали, грали в мовне лото,  влаштовували виставки малюнків, працювали над проектами, брали участь у різноманітних вікторинах і конкурсах: «The World of English», «Найкращий знавець англійської мови», «Словниковий бліц-турнір», «Найкращий перекладач», «Enjoy English» та ін. Діти залюбки розгадували англійські загадки, ребуси, кросворди, шаради,  а також практикувались у читанні віршів та скоромовок  англійською мовою.
    Особливого значення вихователі надали національно-патріотичному вихованню дітей засобами англійської мови. Учні активно працювали над міні-проектом «Мій рідний край», взяли участь у виховному заході «Україна – європейська держава», інтегрованому уроці «Наша Батьківщина – Україна» і навіть створили власний репортаж «Ми – українці» («We Are Ukrainians»).
     Під час проведення занять використовувалися сучасні засоби навчання, інформаційно-комунікаційні технології, джерела мережі Інтернет.
     Надзвичайно цікавими й  пізнавальними  були екскурсії стежками рідного краю, до краєзнавчого музею Чкаловського СБК («Української світлиці»), парку відпочинку сусіднього села Менчикури. Незабутнє враження справила на вихованців табору поїздка на страусину ферму та парк культури і відпочинку ім. Горького в м. Мелітополь.
     Значна увага приділялася спортивно-оздоровчому напрямку роботи. Кожен день в таборі розпочинався з ранкової гімнастики на свіжому повітрі в затишних куточках нашого шкільного подвір’я. У  спортивному залі,  на дитячому спортивному та ігровому майданчиках проводилися різноманітні   змагання та рухливі ігри.  Учні відвідали парк зі спортивними тренажерами, навчилися розповідати іноземною мовою про свої улюблені види спорту.      Також ми не забували про здорове харчування, корисні звички, профілактичні бесіди, спрямовані на збереження здоров’я наших дітей.
     Завершив роботу пришкільний дитячий табір з денним перебуванням мовного спрямування «Весела англійська» святом  «Happy English», під час якого вихованці продемонстрували всі свої таланти й практичні навички в застосуванні англійської мови.  Діти поділились думками та планами щодо нових проектів і видів діяльності, які б вони бажали мати наступного разу.
     Всі заходи були насичені активною працею та добрим позитивним настроєм! Чітка і злагоджена робота адміністрації ЗНЗ, вчителів, працівників шкільної їдальні, медпункту, технічних працівників дозволила учням  цікаво, весело та з користю для здоров'я провести час у пришкільному таборі.
    Табір надав дітям прекрасну можливість поєднати приємне з корисним –  відпочинок з вивченням англійської мови!
     


середа, 1 червня 2016 р.

День захисту дітей



    Щороку 1 червня, в перший день літа, відзначається Міжнародний день захисту дітейпрекрасне  свято радості й надії. Адже саме в  дітях ми  бачимо здійснення своїх мрій і сподівань.
   В селі Чкалове до свята готувалися заздалегідь. Насамперед вирішили впорядкувати дитячий майданчик, розташований у сільському парку. За  справу  взялися працівники ФГ «Байда» та небайдужі односельці.    Волжаніна Л., Волжаніна О., Шкіндер С., Кириленко С., Міщенко О., Вакуленко А., а також учні – Кириленко   Сюзанна, Скалкін Дмитро, Микало Дмитро, Макаренко Іван пофарбували майданчик.       Тораєв С., Гусєв О., Гусєв О., виготовили змія зі скатів. Літвінов Г., Довгушин Ф., Літвінов М. змайстрували чудового крокодила. Стовбур Ю., Чирко О., Волжанін О. збудували фундамент під гойдалку та карусель.
   1 червня зранку сільські дітлахи разом з батьками, дідусями й бабусями поспішали на дитячий майданчик, де лунала весела музика, а різнокольорові кульки створювали казкову атмосферу. На свято завітали й вихованці пришкільного дитячого табору відпочинку з денним перебуванням мовного спрямування «Весела англійська»,  який працює на базі КЗ «Чкаловська ЗОШ     І-ІІІ ступенів» з 30 травня по 17 червня.
    Голота Олена Вікторівна підготувала для дітей цікаву розважальну програму. Спочатку вона  привітала всіх присутніх з Міжнародним днем захисту дітей, потім запросила до участі у конкурсах. Дівчатка з задоволенням малювали, хлопчики взяли участь у спортивних змаганнях. Олена Вікторівна також провела майстер-клас з оригамі, під час якого всі бажаючі  навчилися виготовляти паперових голубів. А з яким захопленням діти розглядали колекцію ляльок-мотанок,  створену Оленою Вікторівною!
  На завершення свята діти отримали подарунки й залюбки поласували солодощами, придбаними на кошти Чкаловської сільської ради та фермерського господарства «Байда».
      Щасливі, з піднесеним настроєм вихованці табору поверталися до школи і ще довго ділилися незабутніми враженнями.
     








вівторок, 24 травня 2016 р.

Інтегрований урок на тему "Україна - європейська держава" (англійська мова, історія України)





     День Європи для громадян нашої держави вже став традиційним. Україна - частина Європи з її багатовіковою історією, традиціями, мальовничою природою, талановитими, працьовитими людьми. Наша батьківщина має свою перевагу та славну неповторність. Саме про це йшла мова на інтегрованому уроці, який провели для учнів 6-7 класів КЗ "Чкаловська ЗОШ І-ІІІ ступенів" вчитель історії Адамян Л.І. та вчитель англійської мови Шепель Н.В. Школярі англійською та українською мовами розповідали про визначні пам'ятки культури нашої столиці, видатних українців, швидко і правильно розв'язували кросворд і виконували тести, встановлювали відповідність між датами і подіями з історії становлення нашої держави.   Сподіваємось, що учні нашої школи виростуть творчими особистостями, справжніми громадянами нашої держави, яким не байдужа її доля.


пʼятниця, 22 квітня 2016 р.

Вітаємо переможців!!!

 ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ ЗНАВЦІВ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ "ГРИНВІЧ-2015"!

КІМ ЗЛАТА (5 КЛАС) - ЗОЛОТИЙ СЕРТИФІКАТ

ТИШКІВСЬКА ВАЛЕРІЯ (5 КЛАС) - СРІБНИЙ СЕРТИФІКАТ

ЄМЕЦЬ ВІКТОРІЯ (5 КЛАС)  - СРІБНИЙ СЕРТИФІКАТ

ТИМАР МИКИТА (6 КЛАС) - СРІБНИЙ СЕРТИФІКАТ





субота, 16 квітня 2016 р.

Видатні люди Великобританії

Вільям Шекспір 

(William Shakespeare)

В історії Великобританії багато знаменитих імен. Ім'я вільяма Шекспіра - одне з них.
Вільям Шекспір народився в 1954 році в місті Стратфорд-на-Ейвоні. Коли йому виповнився 21 рік, відправився в Лондон, де приєднався до акторської трупи. Спочатку Шекспір лише допомагав акторам, потім почав писати п'єси для них. Незабаром п'єси Шекспіра стали знаменитими. 
Театр, де працював Шекспір, називався "Глобус".            Це був перший професійний театр.  
Найвідоміші п'єси Вільяма Шекспіра: "Отелло", "Гамлет", "Ромео і Джульєтта", "Король Лір". Любов і смерть, дружба і зрадництво, відданість і неправда - ось головні теми його творів. Вільям Шекспір вважається одним із найкращих драматургів всіх часів. Крім цього, Шекспір був  поетом та актором. Його п'єси  займають важливе місце в світовій літературі. Шекспір - національний поет Англії.  Твори митця перекладені багатьма мовами світу і з'являються на театральній сцені частіше, ніж п'єси будь-якого іншого драматурга, який коли-небудь жив і творив. 
Помер Вільям Шекспір 23 квітня 1616 року.

вівторок, 12 квітня 2016 р.

До уваги одинадцятикласників!

Особливості підготовки до державної підсумкової атестації 

з англійської мови у 2016 році

ДПА_англ. 
Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 8 жовтня 2015 року №1050 ДПА з англійської мови є обов’язковою для випускників 11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів.                                           
ДПА з англійської мови відбудеться 20 травня 2016 року на базі загальноосвітніх навчальних закладів.
Ознайомитися із методичними рекомендаціями щодо проведення ДПА з англійської мови, форматом та критеріями оцінювання можна на спеціальному сайті http://www.dpa2016.com.ua/  Також на сайті знаходяться 2 інтерактивні зразки тестів рівня В1 – для загальноосвітніх навчальних закладів та            В2 – загальноосвітніх навчальних закладів з поглибленим вивченням англійської мови.

 Підготуватись до ДПА 2016 допоможуть посібники видавництва MM Publications.
Go for Ukrainian State Exam (Level B1)

Go for Ukrainian State Exam (Level B2)

 

понеділок, 11 квітня 2016 р.

Англійська мова - це цікаво!

   












Батьківські збори

Поради для батьків п'ятикласників

1. Якщо Вас щось турбує в поведінці дитини, якомога швидше зустріньтеся і обговоріть це із класним керівником, шкільним психологом.
2. Якщо в родині відбулися події, що вплинули на психологічний стан дитини, повідомте про це класного керівника. Саме зміни в сімейному житті часто пояснюють раптові зміни в поведінці дітей.
3. Цікавтеся шкільними справами, обговорюйте складні ситуації, разом шукайте вихід із конфліктів.
4. Допоможіть дитині вивчити імена нових учителів, запропонуйте описати їх, виділити якісь особливі риси.
5. Порадьте дитині в складних ситуаціях звертатися за порадою до класного керівника, шкільного психолога.
6. Не слід відразу ослабляти контроль за навчальною діяльністю, якщо в період навчання в початковій школі вона звикла до контролю з вашого боку. Привчайте дитину до самостійності поступово: вона має сама збирати портфель, телефонувати однокласникам і питати про уроки тощо.
7. Основними помічниками у складних ситуаціях є терпіння, увага, розуміння.
8. Головне новоутворення підліткового вікового періоду – відкриття своєї індивідуальності, свого «Я». Підвищується інтерес до свого тіла, зовнішності.
9. Зростає дух незалежності, який впливає на стосунки підлітка в родині, школі.
10. У дітей настає криза, пов’язана з бажанням здобути самостійність, звільнитися від батьківської опіки, з’являється страх перед невідомим дорослим життям.
11. Бажання звільнитися від зовнішнього контролю поєднується зі зр самоконтролю й початком свідомого самовиховання.
12. Внутрішній світ дитини ще нестабільний, тому батькам не слід залишати своїх дітей без нагляду. Підліток дуже вразливий і легко піддається впливам як позитивним, так і негативним.
13. Розширюється коло спілкування, з’являються нові авторитети.
14. Недоліки й суперечності в поведінці близьких і старших сприймаються гостро й хворобливо.
15. У батьках підлітки хочуть бачити друзів і порадників, а не диктаторів.
  
ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
         Шановні батьки! Намагайтесь забезпечити дитині спокійну, доброзичливу обстановку, чіткий режим. Зробіть  так, щоб п’ятикласник відчув вашу підтримку та допомогу.                                     

Що ускладнює адаптацію дитини до нових умов навчання?
 1. Протиріччя та неузгодженість вимог різних педагогів. До школяра вперше ставлять багато вимог. І він повинен навчитися враховувати ці вимоги, співвідносити їх одне з одним, долаючи пов’язані із цим труднощі, тому що ці вміння необхідні у дорослому житті.
 2. На п’ятикласника обрушується потік інформації, насичений термінами, незрозумілими словами. Вихід простий; поясніть дитині, що неповне, неточне розуміння слів нерідко лежить в основі нерозуміння шкільного матеріалу і в зв’язку з цим необхідно звертатися до довідників, словників.
 3. У п’ятому класі багато дітей відчувають самотність, тому що улюбленої першої вчительки немає поруч, а класному керівникові часто не вистачає часу приділяти їм увагу в тій же мірі. А інші «шаленіють» від свободи та носяться по всій школі, задираючись навіть до старшокласників. Дорослим у цій ситуації важливо зрозуміти, що все це – природні переживання, які необхідні для розвитку школяра, бо вони допомагають йому стати дорослим. Якщо відчуваєте, що адаптація затягується, зверніться до шкільного психолога.    
          Ми маємо стати більш уважними, доброзичливими, таким чином допомагаючи школяру освоїти цю позицію.
Як забезпечити
гармонійне навчання дитини?
 У цьому періоді батькам можна скористатися рекомендаціями фахівців Філадельфійського дитячого центру по забезпеченню «гармонії між домашнім та шкільним життям дитини» :
 1. Надихніть дитину на розповідь про свої шкільні справи. Кожного тижня вибирайте час, вільний від домашніх справ, та уважно розмовляємо з дитиною про школу. Запам’ятовуйте окремі імена, події та деталі, які дитина сповіщає вам, використовуйте їх у подальшому для того, щоб розпочати подібні бесіди про школу. Обов’язково запитуйте вашу дитину про його однокласників, справи у класі, шкільні предмети, педагогів.
 2. Регулярно розмовляйте з учителями вашої дитини про її успішність, поведінку та взаємостосунки з іншими дітьми. Навіть якщо немає особливих причин для занепокоєння, консультуйтеся з учителем вашої дитини не рідше, ніж раз у два місяці. Під час бесіди виразіть своє прагнення покращити шкільне життя дитини. Якщо між вами та вчителем виникають серйозні розбіжності, докладіть усіх зусиль, щоб мирно розв’язати їх, навіть якщо доведеться спілкуватися для цього з директором школи. Інакше ви можете випадково поставити дитину у незручне положення вибору між відданістю вам і повагою до свого вчителя.
 3. Не пов’язуйте оцінки за успішність дитини зі своєю системою покарань та заохочень.
 Знайте програму та особливості школи, де навчається ваша дитина. Вам необхідно знати, яке шкільне життя вашої дитини, та бути впевненим, що вона отримує гарну освіту. Відвідуйте всі заходи та зустрічі, які організують для батьків, використовуйте будь-які можливості, щоб дізнатись, як ваша дитина навчається та як її навчають.
4. Допомагайте дитині виконувати домашні завдання, але не робіть їх самі. Встановіть разом із дитиною спеціальний час, коли слід виконувати домашні завдання, і слідкуйте за виконанням цих установок. Це допоможе вам сформувати хороші звички до навчання. Продемонструйте свій інтерес до цих завдань та впевніться, що в дитини є все необхідне, щоб виконати їх найкращим чином. Але якщо дитина звертається до вас із питаннями, пов’язаними з домашніми завданнями, допоможіть їй знайти відповіді самостійно, а не підказуйте їх.
 5. Допоможіть дитині відчути інтерес до того, що викладають у школі. З’ясуйте, що взагалі цікавить вашу дитину, а потім встановіть зв’язок між її інтересами та предметами, які вивчають у школі. Наприклад: любить фільми – купіть книгу, по якій поставлений фільм, так виникне любов до читання; любить гратися – купуйте довідники, так виникне прагнення дізнаватись про що-небудь нове. Шукайте будь-які можливості, щоб дитина могла застосувати свої знання, отримані в школі, у домашній діяльності.
 6. Особливі зусилля прикладайте для того, щоб підтримати спокійну та стабільну атмосферу в домі, коли у шкільному житті дитини відбуваються зміни.

Як допомогти дитині успішно адаптуватися?
 1. Допомагайте школяру у навчанні, домагайтеся, щоб він досконально зрозумів навіть найдрібніші деталі виконання важкого завдання. Хай навіть дитина виконає одне-два  подібних завдання і детально пояснить, що та як вона робить.
 2. Розвивайте увагу, мислення та пам’ять дитини, грайте з нею в ігри на розвиток спостережливості (у розвідників, мисливців, індійців на полюванні тощо), вирішуйте посильні головоломки, розв’язуйте кросворди, шаради. Робіть усе це якомога частіше.
 3. Розвивайте волю дитини, привчайте її до режиму дня, емоційно забарвлюйте її навчальну діяльність, але не перестарайтеся, інакше може виникнути так зване «емоційне стомлення»: дитина може стати капризною, роздратованою, плаксивою. Використовуйте гумор, але не сарказм
 та насмішки! Терпіть дитячі жарти, якими б безглуздими вони не були, використовуйте гумор з метою розрядки та привернення дитини на свій бік.
 4. Дуже важливо у навчальних та у всіх інших заняттях допомогти школяреві виробити об’єктивні критерії власної успішності та неуспішності; з допомогою дорослих слід розвинути у нього прагнення вдосконалювати свої здібності. Почніть з вироблення звички добре виконувати домашні завдання.

Як допомогти дитині краще вчитися?
§  У 5-у класі розширився обсяг матеріалу з основних предметів, зросла кількість предметів, тому збільшується час підготовки до уроків.
§  Забезпечте своїм дітям удале поєднання відпочинку, фізичної праці та роботи над уроками.
§  Програми включають більше теоретичного матеріалу, тому слід привчити дітей міцно завчати окремі правила з математики, української мови, природознавства.
§  Уважно стежте за рівнем виразного читання ваших дітей. Нехай удома вони виразно читають усі тексти, що задані з різних предметів. Заведіть дітей у бібліотеку, читальний зал не силою, але привчайте до повсякденного читання художньої літератури, просіть їх переказати прочитане.
§  Стежте за порадами вчителів, записаними у щоденниках і робочих зошитах.
§  Дбайте про те, щоб дитина була охайною в усьому, включаючи бережне ставлення до підручників.
§  Ніколи не поспішайте з висновками ані про дитину, ані про вчителя - прийдіть до школи, поспілкуйтеся з учителем.
§  Намагайтесь придбати для сімейної бібліотеки різноманітні словники та додаткову літературу.
Пам'ятайте, клас, де навчається ваша дитина, - об’єднання  трьох колективів: дітей, батьків,  учителів. Чим дружнішими, цілеспрямованішими  будуть ці колективи, тим у кращій атмосфері буде формуватись ваша дитина.

§  Не забувайте: дитину не можна карати за невміння, а терпляче вчити, підказувати, радити, допомагати, підтримувати.
§  Керуйтесь у спілкуванні з дитиною правилом: найдієвіший засіб виховання - особистий приклад.
§  Дбайте про всебічний розвиток своєї дитини.
§  Умійте ставити себе на місце дитини.
§  Пам'ятайте: праця, зокрема навчальна, не завдає шкоди вихованню дитини, а бездіяльність - її перший ворог.